مریم میرزاخانی ( از بیوگرافی تا مرگ ریاضی‌ دان نابغه ایرانی )

[ad_1]

مریم میرزاخانی، نابغه‌ی ریاضی ایران و جهان چشم از جهان فروبست

مریم میرزاخانی، ریاضی‌دان ایرانی و برنده «مدال فیلدز»، امروز، ۲۴ تیر۱۳۹۶ به دلیل بیماری سرطان در آمریکا چشم از جهان فروبست.

در اوایل ماه جاری خورشیدی اعلام شد این عضو آکادمی ملی علوم آمریکا و استاد دانشگاه استنفورد کالیفرنیا به دلیل ابتلا به سرطان در بیمارستانی در آمریکا بستری است. یکی از نزدیکان وی گفته بود که حال خانم میرزاخانی وخیم است. او از چهار سال پیش به سرطان سینه مبتلا بوده و این اواخر، سرطان به مغز استخوان وی سرایت کرده بود.

000 1 مریم میرزاخانی ( از بیوگرافی تا مرگ ریاضی‌ دان نابغه ایرانی )

مریم میرزاخانی نابغه‌ی ریاضی ایران و جهان، در روز سیزدهم اردیبهشت ۱۳۵۶ در تهران متولد شد. او در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» برنده مدال فیلدز شد؛ یک جایزه بسیار معتبر در دنیای ریاضیات.

17848659 303 مریم میرزاخانی ( از بیوگرافی تا مرگ ریاضی‌ دان نابغه ایرانی )

خانم میرزاخانی اولین زنی است که توانسته این جایزه را دریافت نماید. «مدال فیلدز» از سال ۱۹۳۶ هر چهار سال یکبار به دو تا چهار ریاضی دان زیر ۴۰ سال اهدا می شود.

امروز، فیروز نادری با انتشار عکس زیر در اینستاگرام خود مرگ مریم میرزاخانی را تایید نمود.

0 35 مریم میرزاخانی ( از بیوگرافی تا مرگ ریاضی‌ دان نابغه ایرانی )

همسر خانم میرزاخانی «یان وندراک»، نیز دانشیار ریاضی دانشگاه استنفورد و پژوهشگر سابق علوم کامپیوتر نظری مرکز تحقیقات آی‌بی‌ام و اهل جمهوری چک است. آن ها یک فرزند به نام آناهیتا دارند.

hqdefault مریم میرزاخانی ( از بیوگرافی تا مرگ ریاضی‌ دان نابغه ایرانی )

به دنبال انتشار اخبار مربوط به بیماری این نخبه ریاضی، محمد علی نجفی مشاور ریاست جمهوری حسن روحانی به این پیشامد واکنش نشان داده و با بیان اینکه او جواهری برای زنان ایران و تمام زنان جهان است، گفته بود: «او به عنوان الگوی فروتنی و انسان دوستی در کنار توانمندی علمی و ذهنی است».

Hkg10088564 مریم میرزاخانی ( از بیوگرافی تا مرگ ریاضی‌ دان نابغه ایرانی )

گفتنی است، مریم میرزاخانی از دانش‌ آموختگان دبیرستان فرزانگان تهران بود که در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) برنده مدال طلا در المپیاد جهانی ریاضی شد. او پس از اخذ کارشناسی ارشد در رشته ریاضی از دانشگاه شریف برای ادامه تحصیل به دانشگاه هاروارد رفت.

پس از اعلام خبر درگذشت میرم میرزاخانی، موجی از پیام های تسلیت و یادبود در صفحات مجازی چهره‌ها منتشر شد و هنرمندان ایرانی پیام‌های تسلیت‌شان را در شبکه های اجتماعیمنتشر کردند.

رامبد جوان نوشت: مریم میرزاخانی نابغه‌ی ریاضی ایران و جهان، عضو آکادمی ملی علوم آمریکا و استاد دانشگاه استنفورد کالیفرنیا به دلیل بیماری سرطان در آمریکا فوت کرد. درگذشت ایشان را به هموطنان عزیز و جامعه علمی کشور تسلیت عرض میکنم.

6494274 250 مریم میرزاخانی ( از بیوگرافی تا مرگ ریاضی‌ دان نابغه ایرانی )

مونا فرجاد نوشت: افسوس و صد افسوس، دنیا از حضور چنین بانوی دانشمندی بی نصیب ماند.

6494282 486 مریم میرزاخانی ( از بیوگرافی تا مرگ ریاضی‌ دان نابغه ایرانی )

سروش صحت نوشت: به این چشم ها نگاه کنید…
اسم مریم میرزا خانی را را در گوگل جستجو کنید و بعد به عکس هایش نگاه کنید…وقتی در کلاس درس مقابل دانشجویانش جلوی تخته ایستاده به دست هایش نگاه کنید… به چشم هایش…

6494291 905 مریم میرزاخانی ( از بیوگرافی تا مرگ ریاضی‌ دان نابغه ایرانی )

اشکان خطیبی نوشت: باورم نمى شه، مریم میرزا خانى نابغه ى ایرانى درگذشت

6494299 367 مریم میرزاخانی ( از بیوگرافی تا مرگ ریاضی‌ دان نابغه ایرانی )

امیرحسین رستمی نوشت: چه حکمتیه واقعا که جهان باید نابغه اى مثل مریم رو اینقدر زود از دست بده ولى خیلى از ادمهاى بدرد نخور خالى و مردم ازار … ملکه مریم، غرق ارامش باشى که هستى چون یک جهان دارن براى ارامشت دعا میکنن، اسطوره ،الگو و افتخار واقعى ایران خدا نگهدار

6494324 512 مریم میرزاخانی ( از بیوگرافی تا مرگ ریاضی‌ دان نابغه ایرانی )

هدیه تهرانی نوشت: باورکردنی نیست…

6494326 321 مریم میرزاخانی ( از بیوگرافی تا مرگ ریاضی‌ دان نابغه ایرانی )

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *